Értesítés a 2023. évi arpinói Cicero-verseny hazai válogatójáról

Ezúton hívjuk fel mindannyiuk szíves figyelmét, hogy az arpinói nemzetközi Cicero-verseny (amely 2023. május 4-7. között kerül jelenléti formában megrendezésre, vö. https://www.certamenciceronianum.it/it/) hazai válogatóversenye virtuális úton, Canvas LMS-rendszer segítségével (párhuzamos Zoom-távfelügyelet mellett), online (MOOC) felületen kerül lebonyolításra, 2023. január 13-n, pénteken 9.00 órától 13.00 óráig. A válogatóversenyre az alábbi feltételek szerint jelentkezett tanuló az online (fordítási) dolgozatot (kizárólag nyomtatott vagy online latin-magyar szótár segítségével) megírhatja iskolájában, de otthonában vagy bármely más erre alkalmas helyen is, ahol zavartalanul, nyugodt körülmények között, folyamatos internetes elérést és (képi és hangi kommunikációt is lehetővé tévő) Zoom-kapcsolatot is biztosító számítógép (laptop) áll a rendelkezésére a válogatóverseny teljes időtartama alatt. A lebonyolítás konkrét menetéről és technikai részleteiről a válogatóra jelentkezett tanulókat email-ben értesítjük.

A válogató versenyen a 2021/2022. tanévi Ábel Jenő országos latin tanulmányi verseny maiores-kategóriájának első 10 helyezettje, kiemelt dicséretesei (11-20. hely) és dicséretesei (21-30. hely) közül azok a tanulók vehetnek részt, akik a 2021/2022. tanévben 10. (vagy esetleg 11. osztályosok) voltak, tehát jelenleg, a 2022/2023-as tanévben, így esetleges jövő tavaszi nemzetközi nevezésük esetén, 11. (vagy 12. osztályosak): ugyanis csak ezt a korosztályt lehet nevezni Arpinóba).

A válogató versenyen részt vehetnek azok a tanulók is, akik a 2020/2021-es tanévi versenyben a maiores-kategóriában az első 10 helyezett, kiemelt dicséretesek (11-20. hely) és dicséretesek (21-30. hely) közé kerültek, de még csak 9. osztályosok voltak és a jelenlegi, 2022/2023-as tanévben lettek 11. osztályosak.

A behívottakról külön névsort nem teszünk közzé, az érintett tanulóknak online kell jelentkezniük legkésőbb 2023. december 31-ig a verseny honlapján (https://abeljeno.elte.hu/arpino/jelentkezes/, jelszó: cicero2023). Ha a jelentkezést visszaigazoló e-mail (küldő: Arpinói Cicero-verseny) nem érkezik meg, ismételjék meg a jelentkezést az abel.jeno@gmail.com címre küldött e-mailben, az online adatlapon kért adatok hiánytalan feltüntetésével, „arpinói válogató” tárgymegjelöléssel.

Minden érintettnél legyen az online verseny ideje alatt szótár. Kérjük szaktanár kollégáinkat, hogy addig is Cicero-szövegeken gyakoroltassák érdekelt tanulóikat! Kérjük az érintett iskolák igazgatóit, hogy iskolájuk érdekelt tanulóját/óit az aznapi tanórák alól mentesíteni és a válogató versenyre elengedni szíveskedjenek.

2023-ban az Ókortudományi Társaság által megpályázott és elnyert NTP-NTMV-22-A-0014 számú EMET-pályázat keretében 14 tanuló és 2 kísérő tanár utazhat ki az illetékes Minisztérium támogatásával az arpinói Cicero-Versenyre (közvetlenül a jelenléti döntőre, mert megszűnt a kinti online preszelekciós forduló!): ennek megfelelően a januári válogató versenyen legsikeresebben szerepelt 14 tanuló és az őket kísérő 2 tanár útiköltségét (repülőjegy Rómába és onnan vonattal Frosinonéba, ill. Arpinóba utasbiztosítással együtt), valamint nevezési díját (180 Euro/fő) ebből a pályázati forrásból fedezzük; a verseny napjaira a szállást és a teljes ellátást az olasz fél állja (a csapattagokra, ill. családjukra csak a versenyt kísérő 3 napos, hagyományos római tanulmányi kirándulás költségei hárulnak, kedvező esetben a diák és kísérő tanára iskolája alapítványának támogatásával).

Az arpinói válogató verseny eredményeit és a további tudnivalókat a http://abeljeno.elte.hu/ honlapon fogjuk közzétenni, legkésőbb 2023. január 31-ig.

Együttműködését megköszönve és jó munkát kívánva szívélyesen üdvözli:

Dr. Adamik Tamás sk.
professor emeritus, az MTA doktora,